financování stavby

Stavba domu představuje pro většinu z nás vůbec největší investici v životě. Málokdo pak má všechny potřebné prostředky k dispozici v hotovosti a i kdyby tomu tak bylo, není výhodné je použít přímo na financování stavby. Většinou je tedy nutno hledat i jiné způsoby financování.

V současné době existuje i u nás již celkem pokročilý systém jednak standardních hypoték ale také ostatních finančních produktů, které lze vzájemně kombinovat a dosáhnout tak v daných podmínkách optimální řešení.

Vzhledem k množství těchto produktů a možností lze jen doporučit věnovat výběru vhodného financování dostatek pozornosti a nic neuspěchat. Po zkušenostech nedoporučujeme spoléhat na jednu banku ale seznámit se s nabídkou několika institucí. Rozmanitost nabídky je značná.

V této souvislosti doporučujeme rovněž kontaktovat nezávislého finančního poradce, který zná finanční trh, jeho nabídku a možnosti kombinací jednotlivých finančních produktů. Po zkušenosti upozorňujeme, že bankovní úředník konkrétní banky se, bohužel, až příliš často chová opravdu jako úředník, velice zřídka zná sortiment a možnosti vlastní banky a představa, že vám bude hledat pro vás nejvhodnější řešení napříč možnostmi trhu je hodně vzdálená realitě.

V případě, že nemáte na své straně finančního poradce, kterému důvěřujete, doporučíme vám některého z našich ověřených partnerů.

V souvislosti s financováním a zařizováním potřebných úvěrů je vhodné dát do souvislosti míru energetičnosti domu, tedy také jeho nároky na provoz, včetně vytápění a platební podmínky a výši splátek při splácení úvěru. Jinými slovy, čím více uspoříte na provozu domu, např. při vytápění, tím více můžete splácet na hypotéce a pořídit si tedy např. „dražší dům“ anebo hypotéku splatit dříve. V případě podstatných úspor třeba právě při vytápění domu lze tyto peníze ušetřit anebo použít právě na vyšší splátky úvěrů a v důsledku toho získat možnost větší hypotéky. Tento postup se zdá celkem logický a nese i známky zdravého rozumu. Ušetřím na topení a ušetřené peníze investuji do vyššího standardu domu, tedy do svého majetku. V opačném případě nechávám vydělat elektrárenské nebo plynařské společnosti.

NAHORU