Míra nízkoenergetičnosti

název zní asi šroubovaně. Jde o to, že mezi základní zadávací parametry potřebujeme znát, jak moc má být dům NÍZKOENERGETICKÝ, tedy jinými slovy, jakou míru tepelné izolace budeme požadovat a jak moc tedy budeme chtít snížit náklady na vytápění a potažmo i na ohřev teplé vody.

Horší než nízkoenergetický standard domu vám nenabídneme a patrně odmítneme stavět vám dům horších parametrů.

Interval nízkonergentického standardu (NED) je ale celkem široký, od cca 50 do 15 kWh/m2,a, kde začíná standard pasivní (PD). Směrem k PD je třeba důsledněji uplatňovat podmínky pro pasivní stavby (viz. část pasivní stavění) a dostáváme se rovněž k bodu, kdy je třeba rozhodnout, zda bude použita vzduchotechnika. Rozhodnutí o použití VZT je pak bodem naprosto zásadním!

Míra nízkoenergetičnosti je tedy hodně důležitá a je třeba tento parametr stanovit na samém počátku celého procesu. Míra nízkoenergetičnosti bude totiž determinovat v podstatě všechny další kroky a procesy vzniku stavby. Samozřejmě jsme připraveni poskytnout vám potřebné informace a provést vás touto zásadní částí naší budoucí spolupráce.

Nízkoenergetické a pasivní domy ale snesou i pohled čistě „ekonomický“. Pokud významně ušetřím na provozu domu, mohu si vzít o to větší hypotéku, aniž však vcelku zaplatím víc. Vzhledem k rostoucím cenám energií bude pasivní dům vždy šetřit, dokonce čím dál tím více. Investice do pasivního domu znamená majetek s dobrým prodejním potenciálem v případě potřeby a rovněž majetek zůstávající v naší zemi, což se o ziscích energetických společností říci nedá. Investovat do pasivního domu znamená investovat do vlastního majetku, do budoucnosti a také do bohatství naší země.

NAHORU