Proč bych se měl rozhodnout pro nízkoenergetický nebo pasivní dům?

Protože je to výhodné a vhodné. A podle směrnic EU, které jsou závazné, to bude i nutné.

Pojďme se na to podívat pohledem prostého člověka, tedy pokud si ještě zachoval alespoň zbytek zdravého selského rozumu.

  • Dům stojí hodně peněz a stavím ho na mnoho let. Pokud v okamžiku vzniku nebude nadčasový, bude už v okamžiku dokončení, zastaralý
  • Chci dům, který, pokud ho budu chtít nebo potřebovat jednou prodat, dostanu dobrou cenu a o dům bude zájem
  • Provoz domu také nestojí málo. Postavit „špatný dům“ a ještě platit mnohem víc, než bych mohl, za jeho provoz, nedává smysl.
  • Na dům si budu brát hypotéku. Chci, aby součet hypotéční splátky a nákladů na provoz domu byl co nejnižší. Čím nižší budu mít náklady na provoz, tím vyšší si můžu vzít hypotéku a tedy investovat do kvality domu, aniž ale v celku zaplatím víc. Nechci platit vysokou hypotéku a ještě vysoké náklady na vytápění a provoz domu.
  • Chci být co nejméně energeticky závislý na ČEZ a podobných institucích. Nejlepší energie je ta, kterou nepotřebuji. Ceny energií dále porostou. - Když si pořídím dům, kde hodně protopím, možná jeho cena bude na počátku nižší, ale a) Náklady na provoz se budou neustále zvyšovat, jak porostou ceny energií b) Dům budu velice špatně prodávat, kdybych to potřeboval c) Nakonec zaplatím stejně, nebo dokonce víc, jen nebudu investovat do svého majetku ve své zemi ale budu nechávat vydělat ČEZ a jemu podobné._
NAHORU